Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / OljemÃ¥lningar / OljemÃ¥lning 11176008



*

nr 1117 6008


Lars Norrman

(1915-1979), Sverige


Oljemålning, Lars Norrman (1915-1979), Djonk, 19x51 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm


Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.

Följerätt

Ja

Utrop:

600 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 juli 2017
kl 19:06:39


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
24/6 10:15:08 1      300 kr
26/6 03:53:36 1      350 kr
3/7 18:23:11 2      800 kr
3/7 18:33:31 1      500 kr
3/7 18:33:31 2      600 kr (Budbetjänt)
3/7 18:34:35 1      700 kr
3/7 18:34:35 2      800 kr (Budbetjänt)
3/7 18:38:21 1      1.000 kr
3/7 18:44:13 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 3 jul

Lars Norrman

SPECIALAUKTION LARS NORRMAN - PROVENIENS KAPTEN BENGTSSON - GALLERI BENGTSSON, STOCKHOLM



Läs mer om Lars Norrman

  • Konstnär/Designer

Lars Norrman

Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.

Läs mer om Lars Norrman
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: djonk lars norrman olja oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 8052 Olja / collage
    Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:12
  • 8077 OljemÃ¥lning
    Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:20
  • 8076 OljemÃ¥lning
    Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:22
  • 8083 OljemÃ¥lning
    Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, skåne..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:12
  • 1023 OljemÃ¥lning
    David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:06
  • 8139 OljemÃ¥lning
    Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, daterad ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:53




Ladda ner broschyr